środa, 31 marca 2010
Muzeum Dzwonów i Fajek – Przemyśl
Jest to jedyne w Europie muzeum o takiej tematyce. Obejrzymy tutaj eksponaty stworzone przez znanych na całym świecie przemyskich fajkarzy oraz fajki zabytkowe. W muzeum jest też miejsce na bogatą kolekcję dzwonów: kościelnych, zegarowych, okrętowych, sygnalizacyjnych oraz zespół dzwonów gdańskich. Najstarszy dzwon pochodzi z 1625 r. Muzeum mieści się w wierzy zegarowej z XVIII w.
Odwiedź stronę internetową przemyskiego Muzeum Dzwonów i Fajek.
Sprawdź jakie masz IQ
poniedziałek, 29 marca 2010
Festiwal Słowian i Wikingów
Wolin-Jomsborg-Wineta to trzy nazwy tej samej wyspy. Pierwsza jest współczesna, a dwie pozostałe historyczne. Wyżej wymieniona wyspa 1000 lat temu była niezwykle ważnym centrum handlu, w którym interesy robili: Słowianie, Wikingowie, Germanie, a nawet Arabowie. Stał tutaj gród, który w ostatnich latach częściowo odbudowano. Najważniejszym wydarzeniem organizowanym rok rocznie w tym miejscu jest Festiwal Słowian i Wikingów, podczas którego poznamy kulturę i codzienne życie wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich: Słowian, Wikingów, Bałtów, Madziarzy, Rusinów oraz innych ludów. Na czas festiwalu wyspa dosłownie przenosi się w czasie. Wszystko tutaj odbywa się tak, jak to było 1000 lat temu. Największym zainteresowaniem oczywiście cieszą się bitwy, w których ścierają się ze sobą setki wojowników. Ostatnio jedna z prestiżowych, amerykańskich instytucji promujących turystykę zaliczyła woliński festiwal do 10 najlepszych na świecie imprez tego typu.
Odwiedź stronę internetową Centrum Słowian i Wikingów.
Sprawdź jakie masz IQ
Arrasy Wawelskie
Wzgórze Wawelskie kryje w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest największa na świecie kolekcja Arrasów, zamiennie nazywanych gobelinami. Są to tkaniny dekoracyjne sporządzane z nici wełnianych, jedwabnych, a nawet złotych. Tą niezwykłą kolekcję zaczął tworzyć król Zygmunt II August, który w latach 1550 – 1565 zamówił u najlepszych brukselskich mistrzów, według projektów malarzy flamandzkich. Do dzisiaj zachowały się jedynie 134 arrasy, co i tak jest największa tego typu kolekcją świata. Tematyką wawelskich arrasów są sceny biblijne, krajobrazy, zwierzęta oraz sceny groteskowe. W XX w. Muzeum narodowe na Wawelu powiększyło kolekcję o 70 sztuk tapiserii europejskich z w. XV – XVIII, z arcydziełem burgundzkiej sztuki tekstylnej – arrasem „Historia Rycerza z Łabędziem” z 1460 r.
Żeby zobaczyć na żywo tą wspaniałą kolekcję, trzeba oczywiście odwiedzć Zamek Królewski na Wawelu.
Zobacz mapę Krakowa
Żeby zobaczyć na żywo tą wspaniałą kolekcję, trzeba oczywiście odwiedzć Zamek Królewski na Wawelu.
Zobacz mapę Krakowa
Subskrybuj:
Posty (Atom)